Profil programu studiów
Rok akademicki 2020/2021
GDAŃSKA WYŻSZA SZKOŁA HUMANISTYCZNA W GDAŃSKU I GDAŃSKA WYŻSZA SZKOŁA HUMANISTYCZNA W GDAŃSKU FILIA W KOSZALINIE
KIERUNEK PEDAGOGIKA studia pierwszego i drugiego stopnia
Wydział Nauk Społecznych w Gdańsku; Wydział Humanistyczny w Koszalinie (studia I stopnia)
Celem studiów pierwszego stopnia na kierunku pedagogika jest przygotowanie absolwentów do pracy wychowawczej, opiekuńczej, dydaktycznej, terapeutycznej, doradczej. Mają oni podstawową wiedzę pedagogiczną, historyczno – filozoficzną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do zrozumienia społeczno – kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania i pracy opiekuńczej oraz praktyczną wiedzę zawodową w zakresie wybranej specjalności. Mają też umiejętności dotyczące rozpoznawania i diagnozowania potrzeb edukacyjnych, projektowania własnego warsztatu pracy i spójnego własnego systemu kształcenia oraz umiejętności w zakresie komunikacji społecznej. Studia są podstawą do rozwinięcia umiejętności refleksyjnego spojrzenia na własną rolę zawodową oraz pogłębionego rozumienia rzeczywistości edukacyjnej, a także do doskonalenia własnych działań. Absolwenci są również przygotowani do planowania własnego rozwoju zawodowego oraz do dalszego pogłębiania wiedzy.
Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku pedagogika mają gruntowne przygotowanie teoretyczne o charakterze interdyscyplinarnym zorientowanym na konkretną specjalność pedagogiczną. Potrafią identyfikować, nazywać i opisywać problemy edukacyjne w skali środowiska lokalnego oraz w skali makrospołecznej, jak również samodzielnie rozwiązywać problemy teoretyczne i praktyczne z zakresu studiowanej specjalności. Są przygotowani do planowania własnej praktyki pedagogicznej oraz podejmowania roli kierowniczej w placówkach oświatowych. Praktyczna strona przygotowania profesjonalnego jest sposobnością do rozwinięcia ich orientacji prospołecznej i działania na rzecz dobra wspólnego. Mają przygotowanie do uczenia się przez całe życie oraz kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).
Studenci studiów pierwszego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych mogą wybrać następujące specjalności:
Terapia pedagogiczna
Pedagogika resocjalizacyjna z elementami profilaktyki i opieki
Pedagogika społeczno-opiekuńcza z pedagogiką szkolną
Opieka nad dzieckiem i wczesne wspomaganie rozwoju
Poradnictwo edukacyjne, doradztwo zawodowe i personalne
Studenci studiów drugiego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych mogą wybrać w następujące specjalności:
Pedagogika szkolna z socjoterapią i terapią pedagogiczną
Pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką uzależnień
Pedagogika rewalidacyjna z wczesnym wspomaganiem rozwoju
Pedagogika i psychologia człowieka
Pedagogika pracy z zarządzaniem zasobami ludzkimi
Poradnictwo edukacyjne, doradztwo zawodowe i personalne
Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z kształceniem integracyjnym
Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego
KIERUNEK PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA jednolite studia magisterskie
Wydział Nauk Społecznych w Gdańsku
Celem specjalności jest zgodne z najnowszymi tendencjami kształcenia nauczycieli, przygotowanie wysoko wykwalifikowanej i kompetentnej kadry pedagogicznej do pracy z dziećmi w zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej (klasy I – III) i w przedszkolu. Studia wyposażają przyszłych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej w zróżnicowany repertuar aktywnych metod pracy z dziećmi, uświadamiają, że w pracy z małym dzieckiem ważne jest nie tylko wspomaganie rozwoju i wczesnej edukacji, ale przede wszystkim pomaganie dziecku w poznawaniu siebie i świata, stwarzanie mu możliwości formułowania hipotez i ich weryfikowania, pomaganie w budowaniu obrazu świata. Plan studiów obejmuje przedmioty ogólnopedagogiczne, psychologiczne, filozoficzne i społeczne. Absolwent jest przygotowany do działalności edukacyjnej nie tylko z małymi dziećmi, ale także z ich rodzinami, potrafi współpracować ze środowiskiem lokalnym na rzecz zapewnienia dzieciom korzystnych warunków rozwoju.
Absolwent studiów jednolitych magisterskich uzyskując dyplom magistra, otrzymuje przygotowanie naukowe, pedagogiczne i zawodowe do wykonywaniu zawodu nauczyciela edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Jest przygotowany do pełnienia funkcji edukacyjnej, wychowawczej, opiekuńczej i innych, wynikających ze specyfiki wykonywanego zawodu.
KIERUNEK ADMINISTRACJA studia pierwszego i drugiego stopnia
Wydział Administracji w Koszalinie
Studia pierwszego stopnia na kierunku administracja przygotowują do pracy na średnich szczeblach zarządzania w administracji państwowej i samorządowej, a także w jednostkach gospodarczych w sektorze prywatnym, instytucjach społecznych i pozarządowych. Absolwenci administracji to kompetentni i nowocześni specjaliści mający wiedzę teoretyczną z zakresu nauk społecznych, zwłaszcza nauk o prawie i administracji, oraz podstawową wiedzę ekonomiczną, menedżerską, a zatem wiedzę z obszarów bezpośrednio wpływających na działalność administracji, co umożliwia im zdobycie umiejętności niezbędnych w kontaktach społecznych w wykonywaniu funkcji administracyjnych i biurowych. Pozwala im to również na ukształtowanie poglądów dotyczących istoty współczesnej administracji w ogólnym systemie organizacyjnym państwa ze szczególnym uwzględnieniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Studia drugiego stopnia na kierunku Administracja poszerzają wiedzę i rozwijają kompetencje oraz umiejętności zdobyte w trakcie studiów licencjackich.Charakter kształcenia, łączący wiedzę z zakresu nauk prawnych, zarządzania, finansów i bezpieczeństwa wewnętrznego, stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby rynku pracy. Absolwenci będą doskonale przygotowani do pracy w strukturach administracji samorządowej, państwowej i międzynarodowej, a także w działach administracji przedsiębiorstw prywatnych. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwolą na obejmowanie stanowisk średniego i wyższego szczebla, kierowanie zespołami ludzi, a także zarządzania całymi pionami administracyjnymi. Absolwent jest przygotowany również do pełnienia funkcji w przedsiębiorstwach współpracujących z krajami członkowskimi Unii Europejskiej i ich organami. Ponadto, ich umiejętności pozwolą na stosowanie metod i narzędzi potrzebnych do przygotowania projektów przedsięwzięć zgodnie z potrzebami społeczności lokalnych i lokalnego rynku pracy. Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku Administracja będzie posiadał zaawansowaną wiedzę ogólną w obszarze nauk społecznych z zakresu prawa i administracji oraz uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia ekonomiczne, polityczne oraz socjologiczne, a także szczegółową wiedzą na temat struktur, instytucji i zasad działania organów administracji publicznej (krajowych, międzynarodowych i unijnych) i podmiotów administrujących, ich genezy i ewolucji oraz wykonywanych przez nie zadań. Dysponować także będzie pogłębioną wiedzą o relacjach między organami administracji publicznej oraz relacjach między nimi a jednostką i instytucjami społecznymi, w odniesieniu do wybranych struktur i instytucji społecznych. Wiedza ta pozwoli na właściwe realizowanie zadań zgodnie z potrzebami nie tylko społeczności lokalnej i lokalnego rynku pracy. Posiadanie rozszerzonej wiedzy o roli człowieka, jego cechach i aktywności w sferze administracji oraz jako twórcy kultury i podmiotu konstytuującego struktury społeczne i zasady ich funkcjonowania, a także usystematyzowanej wiedzy na temat odpowiedzialności i etyki pracowników administracji publicznej oraz znajomość kluczowych zagadnienia dotyczące zatrudnienia w służbie publicznej, pozwoli absolwentowi na właściwe kierowanie zespołami ludzi. Wiedza z zakresu współczesnych ustrojów politycznych i prawnych państw, jego struktur i zasad funkcjonowania oraz fundamentalnych dylematów współczesnej cywilizacji pozwoli pełnić funkcje w organizacjach współpracujących z krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Studenci studiów pierwszego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych mogą wybrać następujące specjalności:
Administracja publiczna
Zarządzanie zasobami ludzkimi
Administracja bezpieczeństwa wewnętrznego
Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Studenci studiów drugiego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych mogą wybrać następujące specjalności:
Administracja europejska
Bezpieczeństwo wewnętrzne
KIERUNEK ZARZĄDZANIE studia pierwszego stopnia
Wydział Nauk Społecznych w Gdańsku
Zarządzanie – jeden z najbardziej popularnych kierunków studiów – daje największe możliwości zatrudnienia na współczesnym rynku pracy. Absolwenci mają niezbędną wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu, a także z dyscyplin pokrewnych dotyczących istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania organizacji, zarówno przedsiębiorstw prywatnych, jak i instytucji publicznych. Studenci nabywają umiejętności analizy i rozwiązywania problemów zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, w tym zarządzania personelem, majątkiem rzeczowym i finansowym. Zdobywają umiejętności skutecznego komunikowania się, prezentacji stanowiska oraz pracy w zespole. Absolwenci mają praktyczne umiejętności w zakresie sporządzania strategii biznesowych, analizy otoczenia przedsiębiorstwa, zwłaszcza środowiska rynkowego i konkurencyjnego firmy. Absolwenci zarządzania są przygotowani do samodzielnego kierowania przedsiębiorstwem, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a także do pracy jako specjaliści zarządzania oraz menedżerowie czy kierownicy średniego szczebla zarządzania w przedsiębiorstwach prywatnych i administracji publicznej.
Studenci studiów pierwszego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych mogą wybrać następujące specjalności:
Psychologia w zarządzaniu zasobami ludzkimi
Marketing w biznesie i biznesie elektronicznym
International business – studia w języku angielskim
Marketing w sporcie i sporcie elektronicznym