Zasady przypisywania punktów ECTS
Katalog ECTS 2017/2018
1.
1) System punktów zaliczeniowych stosowany w GWSH w Gdańsku jest zgodny z wskazówkami zawartymi w Przewodniku „Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów oraz Suplement do Dyplomu” opracowanego przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji Kultury Komisji Europejskiej w 2004 roku.
2) W systemie punktowym każdemu przedmiotowi przyporządkowuje się określoną liczbę punktów ECTS na podstawie nakładu pracy studenta niezbędnego do zaliczenia przedmiotu. Punkty odzwierciedlają „ilość” pracy, jakiej wymaga każdy przedmiot w stosunku do całkowitej ilości pracy, jaką powinien wykonać student, aby zaliczyć pełny rok akademicki na danym kierunku.
3) System ECTS jest elementem budowy programów studiów. Przydział punktów zatwierdza Rada Wydziału w planie studiów.
4) Koordynacja i nadzór nad funkcjonowaniem systemu punktów ECTS w GWSH powierzona zostaje powołanemu przez Rektora Uczelnianemu Koordynatorowi ECTS – zakres kompetencji określony w odrębnym dokumencie.
5) Bieżącymi zadaniami związanymi z całokształtem funkcjonowania systemu ECTS na wydziale zajmuje się Dziekan Wydziału.
6) W GWSH w Gdańsku przyjmuje się zasadę, że przedmioty prowadzone na studiach niestacjonarnych powinny mieć taka samą liczbę punktów ECTS, co te same przedmioty nauczane w formie stacjonarnej.
7) Nakład pracy studenta obejmuje zarówno zajęcia z udziałem nauczyciela akademickiego – wkłady, ćwiczenia praktyczne, seminaria itd., jak też pracę indywidualną/samodzielną np. w domu, bibliotece oraz egzaminy i inne formy oceny.
8) Strategia obliczania / szacowania punktów ECTS odbywa się w oparciu o następujące założenia: punkt ECTS oznacza 25 - 30 godzin pracy studenta w różnych formach, takich jak: uczestniczenie w zajęciach dydaktycznych w GWSH, samodzielne przygotowywanie się do egzaminu, samodzielną lekturę, przygotowanie i prezentację projektu, przygotowywanie do zajęć, przygotowanie prezentacji itd.
9) System punktowy stanowi mechanizm dokumentowania postępów studenta i nie ma nic wspólnego z systemem oceniania w ujęciu tradycyjnym, który istnieje niezależnie i jest miarą stopnia opanowania określonej wiedzy.
2.
1) Zasady systemu punktowego są wspólne dla wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych poprowadzonych w Uczelni.
2) Liczba przyznanych punktów ECTS może być całkowita lub ułamkowa.
3) Liczba punktów przyporządkowana przedmiotom w każdym semestrze wynosi co najmniej 30 punktów ECTS, a w roku akademickim co najmniej 60 punktów ECTS i jest liczbą całkowitą.
4) Liczba punktów ECTS wymagana do ukończenia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wynosi odpowiednio:
a. co najmniej 180 – dla studiów 6-semestralnych pierwszego stopnia,
b. co najmniej 120 - dla studiów 4-semestralnych drugiego stopnia.
5) Każdy student w ramach danego poziomu studiów może uzyskać dodatkowe 30 punktów ECTS, uczestnicząc w wybranych przez siebie zajęciach, za które wnosi dodatkową opłatę.
6) Punkty ECTS przyporządkowane są przedmiotom, natomiast przyznawane są studentom, którzy spełnili wymogi niezbędne do ich zaliczenia. Studenci nie otrzymują punktów ECTS za samo uczestniczenie w zajęciach, lecz muszą uzyskać zaliczenie z kryteriami oceny określone dla danego przedmiotu – np. egzaminy pisemne, ustne, aktywność na zajęciach, zaliczane kolokwia, prace kontrolne itd.
7) Punkty są przyporządkowane wszystkim przedmiotom występujących w programie i planie studiów. Przedmiot, może być dodatkowo podzielony na poszczególne formy zajęć, w jakich jest realizowany, co ułatwi oszacowanie nakładu pracy studenta, a tym samym pozwoli na właściwe przypisanie punktów ECTS.
8) Punkty mogą być przyporządkowane całym przedmiotom, a także poszczególnym formom zajęć takim, jak np. wykłady, ćwiczenia, zajęcia laboratoryjne lub projektowe. Przyporządkowanie punktów części przedmiotu dokonywane jest jedynie w przypadku, gdy przedmiot trwa dłużej niż jeden semestr lub stanowi odrębną jednostkę dydaktyczną.
9) Uzyskanie ocen ze wszystkich przedmiotów w określonym semestrze (roku) jest równoznaczne z przypisaniem do indywidualnego konta studenta liczby punktów przyporządkowanych danym przedmiotom.
10) Dług kredytowy: jeśli student nie zdobył w semestrze wymaganej liczby punktów ECTS może uzyskać od uczelni dług kredytowy, który pozwoli mu zarejestrować się na kolejny semestr na poniższych zasadach: za zajęcia zaplanowane w semestrze uzyskał, co najmniej 20 punktów, a jednocześnie dług łączny liczony w punktach ECTS nie przekroczył 10 punktów.
3.
1) W GWSH w Gdańsku za praktyką zawodowym przypisuje się punkty ECTS uwzględniając nakład pracy studenta na danym kierunku studiów.