Profile zawodowe absolwenta wraz z przykładami

Katalog ECTS 2013/2014

KIERUNEK PEDAGOGIKA
Wydział Pedagogiki w Gdańsku; Wydział Humanistyczny w Koszalinie
Studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:


Edukacja obronna i bezpieczeństwo publiczne
Absolwenci edukacji obronnej i bezpieczeństwa publicznego mają wiedzę dotyczącą problematyki bezpieczeństwa publicznego i indywidualnego, bezpieczeństwa państwa oraz różnego rodzaju zagrożeń: cywilizacyjnych, płynących z patologii społecznych, ekologicznych, spowodowanych klęskami żywiołowymi oraz terroryzmem. Mają również umiejętności organizowania i udzielania pierwszej pomocy w wypadkach i sytuacjach zagrożenia, prowadzenia zajęć edukacyjnych z dziedziny obronności i bezpieczeństwa, samoobrony, strzelania sportowego.


Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna
Absolwenci tej specjalności mają wiedzę i umiejętności związane z realizacją pracy pedagogicznej z dziećmi w ramach funkcji opiekuńczej, diagnostyczno – prognostycznej, kompensacyjno – usprawniającej, poznawczej, kształcącej, wychowawczej. Mają przygotowanie do pracy dydaktyczno – wychowawczej w przedszkolach, punktach przedszkolnych i w alternatywnych formach wychowania przedszkolnego, w klasach „0” i klasach I − III szkoły podstawowej, w zakresie nauczania zintegrowanego


Pedagogika resocjalizacyjna z elementami profilaktyki i opieki
Absolwenci tej specjalności znają problematykę pracy profilaktyczno – resocjalizacyjnej. Mają kompetencje w zakresie diagnozowania działań resocjalizacyjnych, profilaktyki i opieki. Są przygotowani do pracy na rzecz osób (dzieci, młodzieży, dorosłych), rodzin, środowisk i grup społecznych wykazujących nieprzystosowanie społeczne i potrzebujących różnorodnych form wsparcia wychowawczego, profilaktycznego, terapeutycznego oraz resocjalizacyjnego. Specjalność wyposaża w kompetencje zawodowe pracownika resocjalizacyjnego w placówkach penitencjarnych, pogotowiach opiekuńczych, policyjnych izbach dziecka, schroniskach młodzieżowych, ośrodkach diagnostycznych, adaptacyjnych i terapeutycznych dla uzależnionych, domach opieki, ośrodkach interwencji kryzysowej, sądach, działach prewencji (wojsko i policja).


Opieka nad osoba starszą  i niepełnosprawną
Absolwent tej specjalności posiada wiedzę dotyczącą osób niepełnosprawnych i starszych – ich podstawowych potrzeb i problemów. Zdobywa umiejętności wspomagania podopiecznych w czynnościach codziennych oraz przy wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Absolwent umie udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach zagrażających życiu podopiecznego. Potrafi motywować do aktywnego funkcjonowania w życiu społecznym.


Studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:


Pedagogika ogólna

Studenci pedagogiki ogólnej nabywają w trakcie kształcenia kompetencje w zakresie twórczego i perspektywicznego działania na rzecz drugiego człowieka, wspierania rozwoju jednostek oraz grup. Mają umiejętności niezbędne do formułowania problemów teoretycznych i prowadzenia badań empirycznych, dostrzegania złożonych relacji między teorią pedagogiczną, a praktyką edukacyjną. Charakteryzują się otwartością intelektualną, kreatywnością i innowacyjnością, elastycznością i zdolnościami adaptacyjnymi. Absolwenci są przygotowani do pracy w różnych obszarach działań edukacyjnych, m.in. w placówkach oświatowych, poradniach specjalistycznych, instytucjach edukacji dorosłych oraz placówkach opiekuńczo – wychowawczych, animacji kulturalnej czy pomocy społecznej.


Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z kształceniem integracyjnym 
Absolwenci tej specjalności potrafią samodzielnie podejmować zagadnienia teoretyczne i rozwiązywać problemy praktyczne dotyczące animacji zmiany we wczesnej edukacji, poszerzając jednocześnie kompetencje zdobyte na studiach pierwszego stopnia o tej samej lub pokrewnej specjalności. Pracują jako nauczyciele w przedszkolach, punktach przedszkolnych i w alternatywnych formach wychowania przedszkolnego, w klasach „0” i klasach I – III szkoły podstawowej. Uczelnia proponuje również dodatkowy moduł wyrównawczy dla studentów po innych specjalnościach pedagogicznych.


Edukacja obronna i bezpieczeństwo  publiczne
Absolwenci edukacji obronnej i bezpieczeństwa publicznego mają umiejętności twórczego rozwiązywania problemów w zakresie wychowania patriotyczno – obronnego młodzieży, są przygotowani zwłaszcza do organizowania procesu kształcenia i wychowania dla potrzeb instytucji zajmujących się edukacją dla bezpieczeństwa (szczególnie w szkolnictwie na poziomie gimnazjum i szkół średnich). Ponadto znajdują zatrudnienie w profesjach związanych z resortami: edukacji narodowej, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz samorządowymi.


Poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne
Absolwenci tej specjalności potrafią samodzielnie podejmować zagadnienia teoretyczne i rozwiązywać problemy praktyczne dotyczące pedagogicznych, psychologicznych i społecznych aspektów procesu pracy. Nabywają umiejętności praktycznych niezbędnych do świadczenia usług z zakresu orientacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, poszerzając jednocześnie kompetencje zdobyte na studiach pierwszego stopnia o tej samej lub pokrewnej specjalności. Absolwenci tej specjalności mogą pracować w działach personalnych firm, agencjach doradztwa personalnego, urzędach pracy, ośrodkach pomocy społecznej, szkolnych ośrodkach karier, poradniach psychologiczno – pedagogicznych, centrach informacji zawodowej. 


Pedagogika resocjalizacyjna z elementami  profilaktyki i opieki
Absolwenci tej specjalności potrafią samodzielnie podejmować zagadnienia teoretyczne i rozwiązywać problemy praktyczne dotyczące systemów resocjalizacji i pracy psychokorekcyjnej, poszerzając jednocześnie kompetencje zdobyte na studiach pierwszego stopnia o tej samej lub pokrewnej specjalności. Uzyskane kwalifikacje zawodowe pozwalają na zatrudnienie w placówkach penitencjarnych, pogotowiach opiekuńczych, policyjnych izbach dziecka, schroniskach młodzieżowych, ośrodkach diagnostycznych, adaptacyjnych i terapeutycznych dla uzależnionych, w domach opieki, ośrodkach interwencji kryzysowej, sądach, działach prewencji (wojsko i policja).


Pedagogika rewalidacyjna z wczesnym wspomaganiem rozwoju
Absolwenci mają wiedzę umożliwiającą właściwą interpretację zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczo – zdrowotnych, a jednocześnie poszerzone kompetencje zdobyte na studiach pierwszego stopnia o tej samej lub pokrewnej specjalności. Znajdują zatrudnienie w żłobkach, przedszkolach i szkołach, ośrodkach szkolno – wychowawczych, centrach pomocy rodzinie, ośrodkach wczesnego wspomagania rozwoju, ośrodkach terapeutycznych i rehabilitacyjnych, fundacjach i organizacjach na rzecz osób z niepełnosprawnością.


Wspieranie osób starszych i niepełnosprawnych
Absolwent tej specjalności posiada wiedzę dotyczącą osób niepełnosprawnych i starszych ‒ ich podstawowych potrzeb i problemów. Zdobywa umiejętność wspomagania podopiecznych w czynnościach codziennych oraz przy wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Absolwent umie udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach zagrażających życiu podopiecznego. Potrafi motywować do aktywnego funkcjonowania w życiu społecznym. Po ukończeniu tej specjalności absolwenci podejmują pracę w instytucjach działających na rzecz pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, w oddziałach szpitalnych (rehabilitacji leczniczej i geriatrycznej), w zakładach opiekuńczo - leczniczych, w środowisku domowym podopiecznego, jak również w ośrodkach i domach pomocy społecznej.


KIERUNEK ADMINISTRACJA
Wydział Studiów Europejskich w Gdańsku; Wydział Administracji w Koszalinie

Studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:


Administracja gospodarcza
Absolwenci tej specjalności, rozumieją potrzeby i zjawiska transformacji państwowej i gospodarczej, zasady organizacji podmiotów gospodarczych i zarządzania nimi, metody analizy ekonomicznej, nabywają podstawy do podjęcia przez nich decyzji o rozpoczęciu samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie produkcji materialnej lub usług, organizowania podmiotów gospodarczych i zarządzania nimi, współpracy z partnerami zagranicznymi. Absolwenci są przygotowani do pracy urzędniczej w różnych rodzajach administracji publicznej – zarówno rządowej, jak i samorządowej – i mają znajomość otoczenia prawnego, w którym działają instytucje niepubliczne.


Administracja elektroniczna
Absolwenci tej specjalności mają dużą wiedzę zawodową potrzebną w pracy związanej z administracją publiczną, znają zagadnienia dotyczące wdrażania odpowiednich systemów informatycznych. Studia dają wiedzę teoretyczną i praktyczną o prawnych i technicznych aspektach wykorzystania informatycznych nośników danych i komunikacji elektronicznej w administracji. Absolwenci mają umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi wspomagającymi realizację zadań nowoczesnego urzędu oraz umiejętności przeprowadzania elektronicznych czynności administracyjno-prawnych.


Administracja publiczna
Absolwenci administracji publicznej to kompetentni i nowocześni specjaliści, mają wiedzę teoretyczną z zakresu nauk społecznych, nauk o prawie i administracji oraz podstawową wiedzę ekonomiczną, co pozwala im na przyswojenie sobie umiejętności, które są niezbędne do pełnienia funkcji administracyjnych i biurowych oraz utrzymywania różnorodnych kontaktów społecznych. Nieobce jest im między innymi: samodzielne podnoszenie kwalifikacji, rozumienie potrzeby doskonalenia się, umiejętność organizowania pracy własnej i w zespołach, nabywanie umiejętności publicznego prezentowania stanowiska urzędu lub firmy, obsługiwanie nowoczesnych urządzeń techniki i łączności biurowej, stosowanie zasad obiegu informacji w urzędach administracji publicznej  i w przedsiębiorstwach. Wiedza teoretyczna uzupełniona elementami wiedzy prawniczej  i menedżerskiej oraz praktyki zawodowe kształtują poglądy absolwentów na istotę współczesnej administracji w ogólnym systemie organizacyjnym państwa ze szczególnym uwzględnieniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Są przygotowani do pracy na średnich szczeblach zarządzania w administracji państwowej i samorządowej, a także w jednostkach gospodarczych w sektorze prywatnym, w instytucjach społecznych oraz pozarządowych.


KIERUNEK TURYSTYKA I REKREACJA
Wydział Administracji w Koszalinie

Studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:


Hotelarstwo i gastronomia
Absolwent tej specjalności wyposażony jest w umiejętności managerskie niezbędne do pracy w złożonym organizmie przedsiębiorstwa turystycznego jak i zarządzania własnym przedsiębiorstwem hotelarsko - gastronomicznym. Posiada znajomość specyfiki klasyfikowania i charakteryzowania obiektów i usług hotelarskich, dostrzegania znaczenia hotelarstwa na rynku turystycznym, bezproblemową obsługą systemów rezerwacyjnych. Absolwent poznaje specyfikę organizacji, standaryzacji i ekonomiki przedsiębiorstwa hotelarsko - gastronomicznego. Zdobywa również wiedzę z zakresu żywienia i dietetyki oraz kuchni regionalnych i narodowych. Zdobyta wiedza połączona z praktykami odbytymi w trakcie studiów sprawia, że absolwenci tej specjalności są kandydatami na stanowiska managerów w hotelach, motelach, ośrodkach wypoczynkowych i rekreacyjnych, restauracjach i punktach gastronomicznych. Są kierownikami recepcji, kadrą zarządzającą obiektami konferencyjnymi i gastronomicznymi, specjalistami ds. organizacji imprez okolicznościowych i konferencji.


Organizacja ruchu turystycznego
Absolwent tej specjalności wyposażony jest w profesjonalną umiejętność organizacji i obsługi ruchu turystycznego. Zajmuje się planowaniem i organizowaniem imprez turystycznych dla szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców. Potrafi nadzorować działalność biura turystycznego. Prowadzi działania marketingowe, jak również tworzy atrakcyjną ofertę produktów i usług turystycznych. Umie kompleksowo prowadzić obsługę grup turystycznych, w tym również usług pilotażowych i przewodnictwa. Absolwenci tej specjalności znajdują zatrudnienie w biurach turystycznych, punktach informacji turystycznej czy w hotelach, jako pracownicy recepcji i w działach marketingu. Znakomicie odnajdują się na odpowiedzialnych stanowiskach w wydziałach turystyki administracji publicznej i samorządowej, służbach specjalnych kreujących politykę kadrową, jako rezydenci biur podróży. Podejmują się również pracy w ośrodkach sportu i rekreacji, w gospodarstwach agroturystycznych czy w ośrodkach rekreacyjnych i domach wypoczynkowych.


Rekreacja ruchowa i usprawnianie fizyczne
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do realizowania współczesnego modelu aktywnego wypoczynku. Mają umiejętność przygotowywania szczegółowej oferty turystycznej i rekreacyjnej dla różnych grup odbiorców a także organizacji wielu przedsięwzięć w sferze turystyki i rekreacji. Absolwenci tej specjalności są zatrudniani w ośrodkach wypoczynkowych, przedsiębiorstwach i innych wyspecjalizowanych placówkach działających na rzecz rekreacji. Podejmują pracę na rynku europejskim w szeroko pojętej aktywności ruchowej dotyczącej rekreacji, wypoczynku i zagospodarowania czasu wolnego. Uzyskane przez absolwenta kwalifikacje dają mu możliwość rozwoju i uzyskania dodatkowych uprawnień w wybranych dyscyplinach rekreacyjnych.

KIERUNEK EUROPEISTYKA
Wydział Studiów Europejskich w Gdańsku

Studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:


Administracja europejska
Specjalność administracja europejska kształci kadrę nowoczesnych specjalistów administracji publicznej w ramach europejskiej przestrzeni administracyjnej. Studenci zdobywają wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania instytucji polskich na tle rozwiązań unijnych, systemu politycznego i prawnego Unii Europejskiej oraz zasad współpracy agend UE  z innymi instytucjami. Poznają procesy integracyjne w Europie oraz wpływ tych procesów na społeczeństwa europejskie. Zdobywają konkretne umiejętności w zakresie zarządzania jednostką administracji publicznej według norm europejskich, administrowania funduszami unijnymi, realizacji inwestycji na rzecz wspólnot lokalnych, zasad współpracy pomiędzy samorządami różnych krajów. Absolwenci znajdują zatrudnienie jako specjaliści w urzędach  i instytucjach administracji publicznej, organach i agendach Unii Europejskiej; w instytucjach i organizacjach pozarządowych zajmujących się problematyką europejską;  w firmach pozyskujących fundusze unijne; w przedsiębiorstwach działających na rynku europejskim, szczególnie na rynku Unii Europejskiej; w organizacjach międzynarodowych, zwłaszcza unijnych, integrujących realizację zadań z zakresu administracji publicznej.


Instytucje i prawo Unii Europejskiej
Studenci zdobywają w ramach tej specjalności wiedzę dotyczącą takich zagadnień, jak: główne problemy instytucjonalne i prawne Unii Europejskiej, zasady stanowienia i stosowania prawa UE, zagadnienia prawnego modelu integracji europejskiej, zarządzanie w ramach Unii, rola i znaczenie parlamentów, postanowienia Traktatu lizbońskiego oraz jego wpływ na społeczności i władze lokalne. Absolwenci znajdują zatrudnienie jako pracownicy administracji rządowej i samorządowej, instytucji pozarządowych (w tym zajmujących się prawami obywateli), firm doradczych i konsultingowych prowadzących współpracę (działalność) międzynarodową, polskich przedstawicielstw konsularnych i dyplomatycznych, jako urzędnicy i biznesmeni w środowisku międzynarodowym.


Zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim
Studenci przyswajają nowoczesną wiedzę umożliwiającą założenie firmy i efektywne zarządzanie nią na konkurencyjnym rynku europejskim. Poznają specyfikę prowadzenia działalności gospodarczej, zasady planowania i realizacji nowych przedsięwzięć, opracowywania strategii marketingowych, a także metody pozyskiwania środków finansowych na uruchomienie i rozwój własnej działalności, w tym z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Absolwenci są samodzielnymi menedżerami w przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych, specjalistami ds. zarządzania we współczesnym przedsiębiorstwie oraz specjalistami w firmach konsultingowych w zakresie wdrażania nowoczesnych metod zarządzania. Specjalność przygotowuje absolwentów do samodzielnego kierowania przedsiębiorstwem.


Dziennikarstwo europejskie
Absolwenci specjalności dziennikarstwo europejskie mają ogólną wiedzę pozwalającą na zrozumienie zjawisk i procesów społecznych, gospodarczych czy politycznych zachodzących w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej. Specjalność wyposaża też w szczegółową wiedzę oraz umiejętności z zakresu funkcjonowania komunikacji masowej zawodu dziennikarza i procesów związanych z kreowaniem wizerunku. Absolwenci potrafią pisać i redagować teksty prasowe zgodnie z obowiązującymi standardami, mają umiejętność przygotowania i tworzenia rozmaitych gatunków dziennikarskich oraz praktyczną znajomość narzędzi dziennikarskich stosowanych w radiu, telewizji, prasie, Internecie. Absolwenci są gotowi do pracy w mass mediach: jako dziennikarze lub reporterzy w redakcjach prasowych, telewizyjnych, radiowych, internetowych. Są specjalistami w agencjach prasowych, działach public relations odpowiedzialnych za kontakty i współpracę z mediami, rzecznikami prasowymi w przedsiębiorstwach lub administracji publicznej, konsultantami w firmach doradczych współpracujących z mediami.


Turystyka międzynarodowa
W ramach tej specjalności studenci uzyskują wiedzę dotyczącą funkcjonowania sektora usług turystycznych na rynku międzynarodowym. Poznają zasady prowadzenia działalności turystycznej w skali europejskiej i międzynarodowej, zagadnienia związane z uwarunkowaniami prawnymi w turystyce, zdobywają wiedzę na temat rozwoju europejskiego rynku turystycznego, zarządzania w sferze usług turystycznych. Zyskują także umiejętności organizowania pracy oraz podejmowania przedsięwzięć w sferze turystyki międzynarodowej. Absolwenci to specjaliści profesjonalnie przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach działających na międzynarodowym rynku turystycznym: w biurach podróży i organizacjach turystycznych, w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych, a także specjaliści przygotowani do podejmowania działalności gospodarczej w obszarze turystyki na rynku Unii Europejskiej.


Studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:


Administracja europejska
Studenci poznają zasady funkcjonowania administracji i instytucji Unii Europejskiej. Uzyskują podstawową wiedzę z zakresu prawa międzynarodowego i krajowego, w tym prawa konsumenckiego i gospodarczego, oraz pozyskiwania środków unijnych. Dzięki nabytym umiejętnościom swobodnie poruszają się w strukturze instytucji UE, mają orientację we wzajemnych relacjach pomiędzy instytucjami i organami UE oraz zdolność rozumienia i realizacji zasad i celów polityki strukturalnej UE. Absolwenci są urzędnikami w instytucjach administracji europejskiej i jej agendach w Polsce, pracownikami polskich organów administracji rządowej, samorządowej i pozarządowej, specjalistami w podmiotach gospodarczych funkcjonujących na terenie Polski, a współpracujących z agendami i organami Unii Europejskiej, doradcami w firmach konsultingowych współpracujących z podmiotami ubiegającymi się o dotacje unijne.


Dziennikarstwo europejskie
Absolwenci specjalności dziennikarstwo europejskie mają ogólną wiedzę pozwalającą na zrozumienie zjawisk i procesów społecznych, gospodarczych czy politycznych zachodzących w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej. Specjalność wyposaża też w szczegółową wiedzę oraz umiejętności z zakresu funkcjonowania komunikacji masowej, zawodu dziennikarza i procesów związanych z kreowaniem wizerunku. Absolwenci potrafią pisać i redagować teksty prasowe, mają umiejętność przygotowania i tworzenia reportażu, wybierania i gromadzenia informacji (research), przeprowadzania i redagowania wywiadów oraz praktyczną znajomość stosowania narzędzi dziennikarskich typowych dla radia, telewizji, prasy, Internetu. Absolwenci są przygotowani do pracy w mass mediach: jako dziennikarze w redakcjach prasowych, telewizyjnych, radiowych, internetowych lub reporterzy telewizyjni i radiowi. To specjaliści w agencjach prasowych, działach public relations oraz specjaliści ds. kontaktów i współpracy z mediami masowymi, rzecznicy prasowi w przedsiębiorstwach lub administracji publicznej, konsultanci w firmach doradczych współpracujących z mediami.


Europejski rynek sportu
Studenci specjalności europejski rynek sportu znają specyfikę funkcjonowania i zasady rządzące rynkiem sportowym w skali krajowej i międzynarodowej. Poznają europejskie systemy zarządzania, kapitałowe i pozakapitałowe sposoby finansowania sportu oraz znaczenie sportu w polityce Unii Europejskiej. Doskonale orientują się w funkcjonowaniu rynku mediów sportowych w Polsce i na świecie, znają zasady współpracy z wszelkiego typu redakcjami i dziennikarzami. Absolwent znajduje zatrudnienie w organizacjach publicznych i prywatnych działających w branży sportowej jako menedżer klubów i organizacji sportowych, zarządca obiektów rekreacyjnych, specjalista w jednostkach administracji publicznej działających na rzecz rozwoju sportu.


Zarządzanie międzynarodowe
Specjalność ta to możliwość zdobycia rozległej i pogłębionej wiedzy z zakresu zarządzania biznesem międzynarodowym. Absolwenci potrafią założyć firmę i zarządzać nią na rynku międzynarodowym, podejmować współpracę z innymi podmiotami, opracowywać i realizować międzynarodowe strategie rynkowe. Ponadto mogą znaleźć zatrudnienie jako specjaliści ds. zarządzania, handlu czy marketingu w przedsiębiorstwie funkcjonującym na rynku międzynarodowym; w administracji rządowej i samorządowej w zakresie współpracy międzynarodowej; w firmach konsultingowych doradzających przedsiębiorstwom działającym na rynkach międzynarodowych; w instytucjach i organizacjach międzynarodowych wspomagających działalność gospodarczą, np. instytucjach Unii Europejskiej, instytucjach promujących i realizujących programy unijne, instytucjach otoczenia biznesu prowadzących działalność promocyjną w skali międzynarodowej.


Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie europejskim
Studenci zdobywają w ramach tej specjalności praktyczną wiedzę na temat reguł i specyfiki zarządzania finansami przedsiębiorstwa funkcjonującego na rynku europejskim. Poznają zasady rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, controllingu finansowego oraz metod analizy finansowej. Pozwala to na uzyskanie stale poszukiwanego na rynku pracy zatrudnienia w działach finansowo-księgowych we współczesnych przedsiębiorstwach, funkcjonujących lub przygotowujących się do funkcjonowania na rynkach Unii Europejskiej, w instytucjach finansowych (bankach, zakładach ubezpieczeń, funduszach inwestycyjnych), w działach finansowych administracji publicznej.


KIERUNEK ZARZĄDZANIE
Wydział Studiów Europejskich w Gdańsku

Studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:


Biznes internetowy
Celem specjalności biznes internetowy jest wykształcenie nowej klasy menedżerów, którzy będą działać na styku informatyki oraz zarządzania. Program został tak skonstruowany, aby absolwenci mieli pełne wykształcenie kierunkowe z zakresu zarządzania, a jednocześnie byli specjalistami w dziedzinie projektowania, wdrażania i stosowania technologii informacyjnych w przedsiębiorstwach działających drogami elektronicznymi na rynku globalnym. Absolwenci zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne do założenia działalności gospodarczej oraz funkcjonowania w przestrzeni internetowej, dzięki czemu znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach internetowych zajmujących się handlem i usługami. Zakładają własne komercyjne portale internetowe lub są menedżerami zarządzającymi przedsiębiorstwem działającym w internecie, lub też specjalistami ds. wdrożeń nowoczesnych metod sprzedaży z użyciem metod informacyjnych.


Psychologia w zarządzaniu
To unikalna specjalność oferująca wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnego zarządzania organizacją ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego zastosowania psychologii w biznesie. Studenci poznają psychologiczne aspekty zarządzania, psychologię biznesu, zagadnienia komunikacji interpersonalnej i społecznej, zasady efektywnego zarządzania zespołem pracowników. Specjalność ta wyposaża również w tak niezbędne w codziennej działalności gospodarczej umiejętności, jak skuteczne negocjowanie i rozwiązywanie konfliktów, motywowanie do działania, budowanie skutecznego przekazu reklamowego. Absolwenci to specjaliści zarządzania, menedżerowie, specjaliści ds. marketingu czy komunikacji. Dzięki zdobytej wiedzy efektywnie zarządzają zespołem ludzkim, zapewniając jednocześnie harmonijną współpracę między pracownikami. Potrafią osiągać cele marketingowe przedsiębiorstwa dzięki umiejętności kształtowania pozytywnych relacji z klientami i pozytywnego wizerunku organizacji, w czym pomaga aktualna wiedza w zakresie zachowań konsumenckich.


Samodzielny księgowy
Specjalność ta oferuje praktyczne studia z zakresu księgowości i tym samym uzyskanie wysoce i stale poszukiwanego na rynku pracy zawodu. Zmiany zasad rachunkowości dostosowujące regulacje krajowe do wymogów Unii Europejskiej powodują znaczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów mających praktyczne umiejętności i najnowszą wiedzę z zakresu rachunkowości. Absolwenci potrafią samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe przedsiębiorstwa, tworzyć sprawozdania finansowe, sporządzać deklaracje podatkowe. Mają wiedzę niezbędną do przeprowadzenia analizy sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstwa oraz dokonywania ewidencji operacji gospodarczych. Starannie dobrany zestaw przedmiotów praktycznych jak też warsztatów pogłębiających umiejętności studentów kształci specjalistów, którzy są cennymi i poszukiwanymi pracownikami działów finansowo-księgowych w nowoczesnym przedsiębiorstwie.


Zarządzanie bezpieczeństwem
Specjalność – wyjątkowo oczekiwana na europejskim rynku pracy – ma na celu wykształcenie specjalistów w zakresie bezpośrednio związanym z bezpieczeństwem. Studenci poznają istotę bezpieczeństwa i jego uwarunkowania, zasady funkcjonowania podmiotów bezpieczeństwa, istotę i zakres strategii bezpieczeństwa. Absolwenci potrafią rozwiązywać praktyczne problemy związane z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym w skali lokalnej, regionalnej, narodowej, globalnej. Potrafią skutecznie działać w sytuacjach zagrożeń bezpieczeństwa państwa i obywateli. Mają umiejętności kierowania zespołami ludzkimi, podejmowania decyzji logistycznych w zarządzaniu kryzysowym, znają podstawy prawne bezpieczeństwa. Mają także profesjonalną wiedzą i kompetencje zawodowe, które gwarantują im silną pozycję konkurencyjną na rynku pracy. Absolwenci zarządzania bezpieczeństwem są przygotowani do podjęcia pracy w służbach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa (policja, wojsko, obrona cywilna i inne służby mundurowe), organach administracji rządowej i samorządowej, organizacjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa obywateli i podmiotów gospodarczych, w zespołach reagowania kryzysowego oraz innych firmach działających w sektorze bezpieczeństwa i porządku publicznego.


Zarządzanie finansami
Specjalność wyposaża absolwentów w wiedzę z zakresu zarządzania, finansów, rachunkowości, a także w umiejętności analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej jednostki gospodarczej, sporządzania sprawozdań finansowych, controllingu finansowego. Program nauczania obejmuje praktyczne przedmioty związane z podejmowaniem decyzji finansowych i przygotowuje do efektywnego zarządzania finansami podmiotów gospodarczych. Znajomość zagadnień finansów i nowoczesnych metod zarządzania daje możliwość podjęcia pracy w instytucjach finansowych (bankach, zakładach ubezpieczeń, funduszach inwestycyjnych), działach finansowych przedsiębiorstw, działach księgowości, firmach konsultingowych, a także pracy w charakterze księgowego, specjalisty ds. sprawozdawczości finansowej, podatków, księgowości.


Zarządzanie sportem
Zarządzanie sportem to jedyna specjalność w regionie pomorskim, która daje absolwentom możliwość połączenia pracy z pasją, jaką jest sport. Olbrzymi wzrost zainteresowania społeczeństwa sportem na co dzień kreuje nowy, niedoceniany dotychczas w Polsce, rynek sportu. Studenci poznają nowoczesne techniki zarządzania organizacją sportową, m.in. klubami sportowymi, klubami fitness, rekreacją sportową dzieci i młodzieży. Poznają najnowsze koncepcje marketingu sportowego, zasady organizacji imprez sportowych, promocji sportu i organizacji sportowej, współpracy z mediami, sponsoringu sportowego, zarządzania wizerunkiem organizacji sportowej. Absolwenci zarządzania sportem to menedżerowie klubów sportowych i klubów fitnessu, specjaliści w jednostkach administracji publicznej działających w sferze sportu, specjaliści ds. organizacji imprez sportowych czy specjaliści przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach współpracujących z organizacjami sportowymi.


Zarządzanie zasobami ludzkimi
Studenci poznają w ramach tej specjalności specyfikę zarządzania zasobami ludzkimi we współczesnym przedsiębiorstwie. Zdobywają wiedzę z zakresu psychologicznych aspektów zarządzania i komunikacji interpersonalnej, psychologicznych i społecznych aspektów zachowania ludzi w organizacjach oraz metod kształtowania tych zachowań. Absolwenci mają umiejętność zarządzania zespołem ludzi w przedsiębiorstwie oraz motywowania do działania, prowadzenia negocjacji i rozwiązywania konfliktów pracowniczych. Absolwenci zarządzania zasobami ludzkimi to specjaliści zarządzania w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Znajdują zatrudnienie jako specjaliści działów personalnych przedsiębiorstw krajowych i międzynarodowych oraz administracji publicznej, w firmach zajmujących się doborem i szkoleniem pracowników, są specjalistami w firmach konsultingowych w zakresie wdrażania nowatorskich systemów zarządzania kapitałem ludzkim.


Zarządzanie logistyką
Specjalność ta wyposaża studentów w wiedzę i umiejętności niezbędne do operacyjnego zarządzania logistycznego w ramach działów funkcjonalnych podmiotów gospodarczych. Poznają oni najnowsze koncepcje w zarządzaniu łańcuchem dostaw, współczesne trendy rozwojowe oraz rolę logistyki na tle innych sfer zarządzania firmą. Specjalność wyposaża też w praktyczne umiejętności niezbędne do diagnozowania i realizacji potrzeb zaopatrzeniowych, transportowych, produkcyjnych oraz gospodarki magazynowej w organizacji. Studenci nabywają umiejętności w zakresie zarządzania zapasami, sprzedażą, zakupami i finansami, poznają zasady zarządzania jakością oraz międzynarodowe systemy logistyczne. Mając praktyczne umiejętności organizowania i realizowania operacyjnej działalności logistycznej w organizacji, jak i usprawniania zarządzania logistycznego w podmiotach gospodarczych, absolwenci znajdują zatrudnienie jako menedżerowie ds. logistyki, transportu, analitycy kosztów logistycznych czy koordynatorzy projektów logistycznych.