Profil programu studiów

Katalog ECTS 2012/2013

GDAŃSKA WYŻSZA SZKOŁA HUMANISTYCZNA  W GDAŃSKU I GDAŃSKA WYŻSZA SZKOŁA HUMANISTYCZNA  W GDAŃSKU FILIA W KOSZALINIE

KIERUNEK  PEDAGOGIKA studia pierwszego i drugiego stopnia
Wydział Pedagogiki w Gdańsku; Wydział Humanistyczny w Koszalinie


Celem studiów  pierwszego  stopnia  na kierunku pedagogika jest przygotowanie absolwentów do pracy wychowawczej, opiekuńczej, dydaktycznej, terapeutycznej, doradczej. Mają oni podstawową wiedzę pedagogiczną, historyczno – filozoficzną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do zrozumienia społeczno – kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania i pracy opiekuńczej oraz praktyczną wiedzę zawodową w zakresie wybranej specjalności. Mają też umiejętności dotyczące rozpoznawania i diagnozowania potrzeb edukacyjnych, projektowania własnego warsztatu pracy i spójnego własnego systemu kształcenia oraz umiejętności w zakresie komunikacji społecznej. Studia są podstawą do rozwinięcia umiejętności refleksyjnego spojrzenia na własną rolę zawodową oraz pogłębionego rozumienia rzeczywistości edukacyjnej, a także do doskonalenia własnych działań. Absolwenci są również przygotowani do planowania własnego rozwoju zawodowego oraz do dalszego pogłębiania wiedzy.


Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku pedagogika mają gruntowne przygotowanie teoretyczne o charakterze interdyscyplinarnym zorientowanym na konkretną specjalność pedagogiczną. Potrafią identyfikować, nazywać i opisywać problemy edukacyjne w skali środowiska lokalnego oraz w skali makrospołecznej, jak również samodzielnie rozwiązywać problemy teoretyczne i praktyczne z zakresu studiowanej specjalności. Są przygotowani do planowania własnej praktyki pedagogicznej oraz podejmowania roli kierowniczej w placówkach oświatowych. Praktyczna strona przygotowania profesjonalnego jest sposobnością do rozwinięcia ich orientacji prospołecznej i działania na rzecz dobra wspólnego. Mają przygotowanie do uczenia się przez całe życie oraz kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).


Studenci  studiów  pierwszego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych  mogą wybrać następujące specjalności:
Edukacja obronna i bezpieczeństwo publiczne;
Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna
( dodatkowy moduł do wyboru przez chętnych studentów to: Nauczanie języka obcego w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej; Logopedia w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej; Kształcenie integracyjne w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej);
Pedagogika resocjalizacyjna z elementami profilaktyki i opieki (dodatkowy moduł do wyboru przez chętnych studentów to: Pedagogika rewalidacyjna);
Opieka nad osoba starszą  i niepełnosprawną (dodatkowy moduł do wyboru przez chętnych studentów to: Komunikacja z osobami starszymi i niepełnosprawnymi w języku angielskim lub niemieckim)


Studenci  studiów  drugiego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych  mogą wybrać w następujące specjalności:
Pedagogika ogólna;
Pedagogika ogólna dla absolwentów niepedagogicznych studiów pierwszego stopnia; Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z kształceniem integracyjnym;
Edukacja obronna i bezpieczeństwo  publiczne;
Poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne;
Pedagogika resocjalizacyjna z elementami  profilaktyki i opieki;
Pedagogika rewalidacyjna z wczesnym wspomaganiem rozwoju;
Wspieranie osób starszych i niepełnosprawnych.


KIERUNEK  ADMINISTRACJA  studia pierwszego stopnia
Wydział Studiów Europejskich w Gdańsku; Wydział Administracji w Koszalinie


Studia pierwszego stopnia na kierunku administracja przygotowują do pracy na średnich szczeblach zarządzania w administracji państwowej i samorządowej, a także w jednostkach gospodarczych w sektorze prywatnym, instytucjach społecznych i pozarządowych. Absolwenci administracji to kompetentni i nowocześni specjaliści mający wiedzę teoretyczną z zakresu nauk społecznych, zwłaszcza nauk o prawie i administracji, oraz podstawową wiedzę ekonomiczną, menedżerską, a zatem wiedzę z obszarów bezpośrednio wpływających na działalność administracji, co umożliwia im zdobycie umiejętności niezbędnych w kontaktach społecznych w wykonywaniu funkcji administracyjnych i biurowych. Pozwala im to również na ukształtowanie poglądów dotyczących istoty współczesnej administracji w ogólnym systemie organizacyjnym państwa ze szczególnym uwzględnieniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej.


Studenci  studiów  pierwszego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych  mogą wybrać następujące specjalności:
Administracja gospodarcza;
Administracja elektroniczna;
Administracja publiczna.


KIERUNEK  TURYSTYKA I REKREACJA  studia pierwszego stopnia
Wydział Administracji w Koszalinie


Kierunek Turystyka i rekreacja przygotowuje do pracy w przedsiębiorstwach turystycznych i hotelach, w branżach i usługach pokrewnych, w kraju i za granicą. Współczesna gospodarka, zdominowana przez sektor działalności usługowej, oferuje atrakcyjne miejsca pracy dla absolwentów wszystkich specjalności tego kierunku. Uczelnia umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu kompleksowej obsługi grup turystycznych, pilotażu i przewodnictwa, projektowania i organizowania imprez turystycznych, obsługi klienta, działań marketingowych, w tym reklamy, kalkulacji cen, tworzenia atrakcyjnej oferty produktów i usług turystycznych. Studenci poznają zasady funkcjonowania przedsiębiorstw turystycznych, zdobywają wiedzę krajoznawczą, geograficzną, z zakresu marketingu, ekonomii, organizacji i zarządzania, psychologii. Nabywają umiejętności praktyczne, tworząc strategie marketingowe, przygotowując ćwiczenia terenowe i wycieczki oraz uczestnicząc w targach turystycznych. Odbywają praktyki w renomowanych przedsiębiorstwach turystycznych. Dużym atutem programu na kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH są obozy szkoleniowo-rekreacyjne: zimowe, letnie i wędrowne.


Studenci  studiów  pierwszego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych  mogą wybrać następujące specjalności:
Hotelarstwo i gastronomia;
Organizacja ruchu turystycznego;
Rekreacja ruchowa i usprawnianie fizyczne.


KIERUNEK EUROPEISTYKA studia pierwszego i drugiego stopnia
Wydział Studiów Europejskich w Gdańsku


Europeistyka to nowoczesny, interdyscyplinarny kierunek studiów. Studenci  studiów  pierwszego stopnia zdobywają wiedzę z zakresu integracji europejskiej, Unii Europejskiej i jej instytucji, mechanizmów funkcjonowania jednolitego rynku. Uzyskują też podstawową wiedzę z zakresu socjologii, ekonomii, psychologii, stosunków międzynarodowych oraz nauk o polityce, wzbogaconą  o znajomość europejskiej tradycji, historii i kultury, społeczno-politycznych uwarunkowań integracji (ze szczególnym uwzględnieniem adaptacji i przynależności Polski do Unii Europejskiej), struktury oraz prawnych i ekonomicznych aspektów funkcjonowania UE.  W toku studiów nabywają umiejętności rozumienia i analizowania europejskich zagadnień społecznych, politycznych, prawnych i ekonomicznych. Poza ogólną wiedzą interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych zdobywają szczegółową wiedzą teoretyczną  i praktyczną w zakresie wybranej specjalności. Możliwość kształcenia na tym kierunku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży pragnącej wybrać dziedzinę najbardziej aktualną wobec sytuacji kraju i zmian w nim zachodzących.


Studia drugiego stopnia  na kierunku europeistyka to propozycja dla wszystkich osób chcących rozwijać swoją wiedzę z obszaru szeroko pojętej problematyki europejskiej, w zakresie integracji i funkcjonowania UE. Absolwenci dobrze orientują się w tematyce społecznej, kulturowej, prawnej i gospodarczej Europy. Utrwalona wiedza o państwach Unii oraz zagadnieniach z zakresu integracji europejskiej jest pogłębiana między innymi o problematykę cywilizacji i tożsamości kulturowej narodów Europy, zasad prowadzenia polityki zagranicznej oraz kwestii demokracji w Europie. Zdobyte w trakcie studiów wiedza i umiejętności umożliwiają absolwentom rozwiązywanie problemów zawodowych, w tym także nietypowych, wymagających wyrażania opinii z zachowaniem praw człowieka, zasad etycznych, prawnych i ekonomicznych. Absolwenci potrafią pozyskiwać fundusze Unii Europejskiej oraz zarządzać projektami europejskimi.


Studenci  studiów  pierwszego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych  mogą wybrać następujące specjalności:
Administracja europejska;
Instytucje i prawo Unii Europejskiej;
Zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim;
Dziennikarstwo europejskie;
Turystyka międzynarodowa.


Studenci  studiów  drugiego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych  mogą wybrać następujące specjalności:
Administracja europejska;
Dziennikarstwo europejskie;
Europejski rynek sportu;
Zarządzanie międzynarodowe;
Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie europejskim.


KIERUNEK ZARZĄDZANIE studia pierwszego
Wydział Studiów Europejskich w Gdańsku


Zarządzanie – jeden z najbardziej popularnych kierunków studiów – daje największe możliwości zatrudnienia na współczesnym rynku pracy. Absolwenci mają niezbędną wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu, a także z dyscyplin pokrewnych dotyczących istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania organizacji, zarówno przedsiębiorstw prywatnych, jak i instytucji publicznych. Studenci nabywają umiejętności analizy i rozwiązywania problemów zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, w tym zarządzania personelem, majątkiem rzeczowym i finansowym. Zdobywają umiejętności skutecznego komunikowania się, prezentacji stanowiska oraz pracy w zespole. Absolwenci mają praktyczne umiejętności w zakresie sporządzania strategii biznesowych, analizy otoczenia przedsiębiorstwa, zwłaszcza środowiska rynkowego i konkurencyjnego firmy. Absolwenci zarządzania są przygotowani do samodzielnego kierowania przedsiębiorstwem, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a także do pracy jako specjaliści zarządzania oraz menedżerowie czy kierownicy średniego szczebla zarządzania w przedsiębiorstwach prywatnych i administracji publicznej.


Studenci  studiów  pierwszego stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych  mogą wybrać następujące specjalności:
Biznes internetowy;
Psychologia w zarządzaniu;
Samodzielny księgowy;
Zarządzanie bezpieczeństwem;
Zarządzanie finansami;
Zarządzanie sportem;
Zarządzanie zasobami ludzkimi - specjalność dostępna;
Zarządzanie logistyką.